Borealis Healthcare Terviseblogi

Massaažiteraapia ja teie selg

Kuidas massaažiteraapia teid seljavalu puhul aidata saab?

Õigesti tehtud massaažiteraapia võib seljavaludega inimeste puhul anda imelisi tulemusi. See ei pruugi alati olla kõige õigem võimalus ega kõigi puhul aidata, ent kui massaažiterapeut tunneb inimese keha ja lihaste tasakaalutusi hästi ning teab, kuidas nendega töötada, saavutab enamik inimesi suurepäraseid tulemusi. Tähelepanu: mitte ühelgi juhul ei tohiks kaaluda massaažiteraapia kasutamist õige meditsiinilise abi asemel.

Olen massaažiterapeudina jälginud, kuidas massaažiteraapia populaarsust ja usaldusväärsust kogub, ning nüüd on see saanud seljavalude all kannatajate jaoks tavapäraselt kasutatavaks meetodiks. Massaaži positiivset toimet kehale ei saa eitada. Enamik massaažiterapeutidest kasutab seansi käigus mitmesuguseid erinevaid tehnikaid, näiteks energiatehnikaid ja venitamist koos tavapärase massaažiga. Miami Ülikooli Puudutuste Uurimise Instituut on koordineerinud enam kui saja teadus­töö läbiviimist, mis tõestavad massaaži terapeutilist toimet. Ühes massaaži ja seljavalu alal läbi viidud uuringus leiti, et massaaž vähendab seljavalu ja depressiooni ning parandab ka und ja enamiku liigeste mitmesuguseid liigutusi.

Missugune peaks olema massaažiterapeut

Nagu paljude teiste elukutsete puhul, võivad ka massaažiterapeutide väljaõppe- ja kvalifikatsioonitasemed erinevad olla. Peate leidma terapeudi, kes on õppinud kasutama seljavalu­probleeme lahendavaid tehnikaid. Mõned populaarseimatest seljavaluvastastest massaažistiilidest on ortopeediline massaaž, meditsiiniline massaaž ja St. John’i tehnikaks nimetatav meetod. Samuti oleks hea, kui massaažiterapeudil on laiaulatuslikud teadmised seljavaluga seotud lihaste tasakaalutusest. Soovin teile seesuguse terapeudi leidmisel edu, sest neid on väga vähe.

Kuidas massaažiteraapia leevendust pakub?

Olete ilmselt kuulnud, et massaaž parandab vereringet, eks ole? Aga mida see täpsemalt tähendab? Kõikjal meie organismides leidub läbipaistvat keha kudede ümber ringlevat vedelikku, mida nimetatakse lümfiks. Samal ajal võib organismis esineda põletikku, mis on immuunsüsteemi reaktsioon mõnele vigastusele või infektsioonile ja põhjustab haiges piirkonnas valu, punetust, kõrgenenud temperatuuri ja paistetust – see võib esineda lihastes, lihaste ümber ja isegi liigestes. Kui lümfivedelik ja põletik organismis kuhjuma hakkavad, avaldab üleliigne vedelik veresoontele survet ja vereringe aeglustub, mis vähendab vastavasse piirkonda liikuva vere hulka. Surve suurenedes ärritatakse närve, mis põhjustab valu. Massaažiteraapia aitab teie organismil liigsest lümfivedelikust ja põletikust vabaneda ning võib seeläbi vere paremini ringlema panna, mis vähendab närve ärritavat survet ja vabastab teid valust.

Nagu sellest kõigest veel ei piisaks, on massaažil ka mitmeid muid kasutegureid: lihaste lõdvestamine, suurem liigutuste ulatus, parem uni ja endorfiinide tootmise suurenemine, mis parandab teie tuju. Pole siis ime, et te end massaaži järel lihtsalt suurepäraselt tunnete!

Kas massaažist piisab valu leevendamiseks?

Kuigi massaažist on palju abi, on selle mõjuala väga piiratud ning see ei lahenda teie probleemi täielikult. Massaaž kõrvaldab edukalt põletiku ja lõdvestab, ent seljavalu on füüsiline seisund, mis vajab füüsilist lahendust. Muidugi võib massaažiterapeut teie keha pisut venitada, aga see ei asenda lihaste tasakaalutuse ja väära kehahoiaku väljaselgitamist ning seejärel nende parandamiseks väga spetsiifilise ja sihipärase tegevuskava koostamist, et taastada keha harmoonia.

Kui massaaž on osa suuremast plaanist, mis hõlmab koos koolitatud eksperdiga lihaste tasakaalutuse ja väära kehahoiakuga töötamise, võite olla õigel teel. Enamik inimesi ei vali kahjuks seda tegutsemis­viisi. Minu arvates saavad need, kes seda teevad, kõige paremad ja kiiremad tulemused.

Kas massaaž sobib kõigile?

Muidugi mitte. Massaaž võib teile mitmetel põhjustel mitte sobida. Kui kaalute massaaži kui võimalikku lahendust, vaadake palun üle alltoodud loetelu.

 • Palavik
 • Nakkushaigus
 • Hiljutine operatsioon
 • Nahahaigused
 • Veenilaiendid
 • Vähk
 • Rasedus
 • Haavad või marrastused
 • Tromboos
 • Südamehaigused
 • Hüpertensioon
 • Turse
 • Angiin
 • Epilepsia
 • Belli parees
 • Päikesepõletus
 • Neuriit
 • Retseptiravimite manustamine

Kõik massaažiseansid toimuvad nelja silma all, mis annab teile võimaluse terapeudiga vestelda ja saada tulemuste saavutamiseks vajalikku isiklikku tähelepanu. Võite paluda end teiste inimestega võrrelda. Küsige terapeudilt julgelt, missugust lähenemisviisi ta kasutada kavatseb, nii teate, mida oodata. Massaažiterapeut saab teie seljavalu ravimiseks kasutada paljusid erinevaid tehnikaid ning mõned neist on paremad kui teised.

Pidage silmas, et mõnikord võivad muud probleemsed piirkonnad massaažiterapeudi tähelepanu kõrvale juhtida. Teie huvides on, et terapeut keskenduks teie seljale ja sellega seotud tervise­häiretele. Võib juhtuda, et peate enne teile kõige paremini sobiva – ja teiega kõige paremini koostööd tegeva – terapeudi leidmist proovima mitut erinevat terapeuti.

Kui olete pöördunud füsioterapeudi poole ja saanud leevendust oma tervisehädadele, siis ühe lahendusena võib terapeut välja pakkuda igapäevaseks kasutamiseks massaažitooli. Uusimad massaažitoolid suudavad edukalt erinevaid terviseprobleeme leevendada ja pakkuda igapäevaselt käepärast lõõgastust.

Vaadake mida räägib füsioterapeut Lauri Rannama massaazitoolidest.

 

Kategooria: Lihasvaegused |